Design to be Happy

צבע השנה 2023

ינואר 2023
שרונה קאופמן

Viva Magenta

PANTONE

"

An unconventional shade for an unconventional time

"

צבע השנה של פנטון הפתיע אותי לטובה. אחרי שנים של התכנסות וצבעים רגועים הגיע זמן לצבע בוהק חי ופועם. צבע מג'נטה ממשפחת האדומים הוא בדיוק כזה! צבע עם רטט של מרץ ועשייה.

אדום הוא צבע החיים, התשוקה, הוא מעורר פעילות ושמחה. זה צבע מלא בכח, אומץ וחסר פחד. התלהבות שמחה ואופטימיות. 

צבע בולט עם נוכחות שצועק אני כאן!. צבע מעצים ועוצמתי. 

בדיוק מה שהיינו זקוקים לו אחרי שלוש שנים של מגיפה, מלחמות, 

כלכלה מאתגרת ותחושה של תקיעות.

מה זה בכלל הקטע של צבע השנה?

 זה ברור שזה התחיל כמשהו שיווקי שיוצר עניין אבל בעצם אנחנו, קהל הלקוחות והעולם בכלל – מרוויח מזה.

אני אסביר: כל שנה חברות הצבעים בוחרים את "צבע השנה"  ברור שזה יוצר באז רציני והרבה עיצובים מושפעים מצבע השנה ומעצבים מושפעים כמובן מהבחירה כי מקירות הבית הצבע גם זולג לעולם האופנה. אני מדמיינת שבחברות הצבעים מתקיימים דיונים ישיבות והצבעות. אני מניחה שהצבע נבחר בהתאם לתקופה והשאלה היא בעצם האם אנחנו מושפעים מהצבע או הצבע נבחר בהשפעת התקופה?

אז איפה הרווח שלנו? 

אני חושבת ומאמינה שצבע מביא איתו הרבה עוצמה לחיים. ואם נשקע בצבעים המוכרים לנו אז אנחנו פשוט נשקע בתוך המוכר והידוע לנו ואל נעיז לשנות, האנרגיה לא תשתנה והזרימה תיפסק. נשמע דרמטי….

עיקר הרווח שלנו הוא בגיוון, ובהזדמנות להכיר צבעים וגוונים חדשים. אבל הכי חשוב הוא שכשצבע השנה נבחר הוא עובר צילומים ושילובים ושם טמון הרווח שלנו. כי בינינו מאד קשה לבחור צבע מתוך מאות הצבעים במניפה. ככה חברות הצבע עושות עבורינו את העבודה ומראות לנו איך הוא נראה על הקיר ואיך הוא מתקבל. וככה אנחנו פחות שוברים את הראש והלחץ יורד.

הרווח המשני לדעתי הוא שהצבע נכנס לעולם האופנה, לחנויות העיצוב וככה בכל בית ובית יגיע פריט עם הצבע הזה וככה מבלי שנשים לב נהיה מושפעים מהצבע (שהרי ידוע שלצבע יש השפעה על האנרגיות שלנו) ומבלי שנדע איכשהוא כולנו נהיה קשורים קצת.

המינוס בכך הוא שמבלי שנדע מישהו שם מושך בחוטים ואנחנו נהיה קצת פחות מחוברות לסגנון שלנו ולצבע שלנו. קצת פחות ייחודיות, עם קצת פחות טעם או דעה משלנו. וזה דבר שחשוב לשים לב אליו. האם הצבע הזה מעורר בך משהו? האם זאת האנרגיה שתרצי? האם הצבע הזה מרים אותך או מוריד אותך?

 הפסיכולוגיה של הצבע

הצבע האדום הוא צבע של כח. צבע של חגיגת החיים, המג'ינטה מאזנת תעוזה עם תחושה של כייף, השתובבות רוח. 
 התמהיל הדינמי הזה משדר מרדנות, אבל לא על חשבון הרכות.  ​​מעורר בנו השראה להיות אנחנו ולהתבטא בביטחון ובאנושיות. 
צבע השנה 2023 מדבר על הרצון שלנו להתמודד עם אתגרים חדשים ולנסות את הלא שגרתי תוך מפגש עם אחרים בחמלה.
בואי לעקוב באינסטאגרם!
בואי לצפות בסרטונים

 ההבדל מצבע שנה קודמת

מה שמבדיל את צבע השנה של השנה שעברה
( PANTONE 17-3938 Very Peri, שגם שם היה ביסוס בצבע מהטבע)
הוא היכולת של Viva Magenta לענות על הצורך הקולקטיבי שלנו בלהחזיר לעצמנו את הכח, את השליטה לחיים שלנו. את איך שאנחנו מגיבים לסיטואציות ומה אנחנו בוחרים לעשות. 
Viva Magenta מציעה לנו את הביטחון והמוטיבציה הדרושים לנו כדי להתמודד עם אירועים מטלטלים לטווח ארוך. שלוש שנים עמוק בתוך מגיפה, מול מלחמות ואי שקט בעולם כולו, כלכלה לא יציבה, אי שקט חברתי, התמוטטות שרשרת האספקה ​​ושינויי אקלים הולכים וגוברים, ואת כל זה יש לרפא.  וגם את עצמנו.
 ועדיין, גם אנחנו צריכים למצוא את המוטיבציה להמשיך. כאן, ויוה מג'נטה עוטפת אותנו בעוצמה ובחסד ונותנת לנו את הכח רצון להמשיך.

מבחינת הפנג שואי והאנרגיה

אצל הסינים הצבע האדום הוא צבע החיים. צבע התשוקה. הוא מייצג את יסוד האש ולכן מכניס פלפל, מרץ, אהבה, עשייה, מחמם מעורר אנרגיה של עשייה. הוא צבע שמחזק זוגיות, מגדיל מוניטין. הוא מתאים בעיקר לאזור הדרומי של הבית לחיזור מוניטין ובאזור הדרום מערבי לחיזוק או משיכת זוגיות.

כשהוא בעודף הוא עלול לגרום לאי שקט. אצל הסינים האדום מסמל מזל ובחתונה שלהם הם לובשים אדום. בראש השנה הסינית הם נותנים מעטפות אדומות למזל וברכה.

הצבע באדום הוא גם צבעה של צ'קראת הבסיס.

צ'קרת הבסיס, או – צ'קרת השורש, כשמה כן היא – מהווה את הבסיס לקיומנו בעולם הפיזי, הבסיס לבריאותנו הגופנית והנפשית. היא מוקמת בבסיס עמוד השדרה. וכשהצ'קרה מאוזנת נרגיש מלאי חיים,   יציבות פיזית ורגשית נרגיש את הקשר והחיבור לגוף שלנו,  האינסטינקטים יהיו חדים, נהיה בחוויה של שפע  

 כשהצ'קרה לא מאוזנת – נרגיש עייפות פיזית ו/או נפשית, אנמיה, ירידה בתאבון, ירידה ביכולת החיסונית של הגוף, כאבי גב (בעיקר גב תחתון), טחורים, פיסורה, עצירות, ירידה ממושכת בחשק מיני וקשיים בתפקוד מיני, קשיי פרנסה ממושכים, דיכאון, פחדים הישרדותיים, פחד נטישה. 

גם בעולם האופנה הצבע יכול לבוא לידי ביטוי ולעשות פלאים: באיפור, בבגד, או באבזור כמו צעיף או חגורה. אם את רוצה להעלות את תחושת הביטחון שלך את יכולה אפילו ללבוש בגדים תחתונים בגוון הזה. ככה את תושפעי מהצבע מבלי באמת לבלוט אם זה רצונך. למרות שאני בדעה של לבלוט ולעשות מה שטוב לך!

הקטע עם צבע הוא שזה מעביר מסר לא מילולי ומשפיע גם עלייך וגם על מי שפוגש אותך. 

רוצה לדעת עוד על צבעים? צפי בסרטון והצטרפי לערוץ היוטיוב שלי!

אולי יעניין אותך גם:

איך נהייתי מעצבת?

מאגר הגנים שלי (או: איך נהייתי מעצבת) הרבה פעמים שואלים אותי איך נהייתי מעצבת Design to be Happy שרונה...

Read More

הרבה זמן לא

חשיבה חיובית – האמנם חיובית לטווח הארוך תחשבי חיובי יהיה חיובי אומרים הרבה פעמים, אבל לאחרונה יצא לי לחשוב...

Read More

איך ליצור סדר וארגון

איך ליצור סדר וארגון ביעילות ובקלות סדר, ארגון ופינוי הם מונחים בסיסיים בשיטת הפאנג שואי ומלווים כל יועץ מהתחום...

Read More
דילוג לתוכן